Doğan Babacan Hocamızı Kaybettik

admin
0 0

Türk Futbol Hakemliğinin en önde gelen isimlerinden olan FIFA Kokartlı duyayen isim Sayın Doğan BABACAN hocamız (88 yaşında) sağlık problemleri nedeniyle vefat etmiştir. Vefat eden değerli hocamıza Allah’tan rahmet, Ailesi, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz…

Cenazesi 19 Mayıs 2018 Günü öğle namazına müteakiben Zincirlikuyu Camii’den kaldırılacak olup; Karacaahmet Mezarlığına defnedilecektir.

Doğan Babacan FIFA Dünya Kupası finallerinde maç yönetmiş ilk Türk hakemdir.5 Nisan 1930 tarihinde Hamdi ve Fatma Belkıs Babacan çiftinin 4’üncü çocuğu olarak İstanbul Beşiktaş‘ta doğmuştur. Beyoğlu Lisesi’nde okudu.

1946 yılında Beşiktaş Genç Takımı’nda futbola başladı. 1954 yılında sakatlanınca futbolu bıraktı. 1955 yılında hakemliğe başlayana kadar Beyoğluspor, Karşıyaka, Kasımpaşaspor, Emniyet ve Hacettepe kulüplerinde futbol oynadı. 1964’te ilk milli müsabakasını yönetti. 1969 yılında FIFA kokartını taktı.

Münih 1972 Olimpiyat Oyunlarında ve 1974 FIFA Dünya Kupası’nda Hakem olarak görev yaptı. 1974 FIFA Dünya Kupası Batı Almanya–Şili maçında Şili’li futbolcuya gösterdiği kırmızı kartla FIFA Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kart gösteren hakemi oldu.

1978 yılında hakemliği bırakmadan önce 10 yıl FIFA kokartlı hakem olarak görev yaptı. En son 1978 yılında Fenerbahçe ve Trabzonspor‘un oynadığı Cumhurbaşkanlığı Kupa maçını yönettikten sonra hakemliği bıraktı.

MHK ve Futbol Federasyonu eğitim kadrosunda görevlerde bulundu. Hakemlik üzerine 4 kitap yazmıştır. Merkez Hakem Kurulu’nda hakemlere kılavuzluk yapmaktaydı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun.

19 Mayıs, Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ataşenin yakıldığı ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. TFFHGD ARTVİN ŞUBESİ – ARTVİN İL HAKEM KURULU